Сода

sodium bicarbonate, поташ, натрій гідрокарбонат, Е-500Бікарбонат натрію або натрій гідрокарбонат — хімічна сполука з формулою NaHCO3. Бікарбонат натрію - біла тверда речовина. Має злегка солоний лужний смак, який нагадує смак пральної соди (карбонат натрію). Природна форма - мінерал нахколіт. Бікарбонат натрію є одним з компонентів мінеральної соди і знаходиться у багатьох мінеральних джерелах. Він знаходиться в розчиненому вигляді в жовчі, де він служить для нейтралізації кислотності соляної кислоти яка виробляється в шлунку і виводиться в дванадцятипалу кишки тонкого кишечника. Ця речовина відома з давніх часів і широко використовується.У розмовній мові, її називають питна сода.

 

Історія

Стародавні єгиптяни використовували природні родовища соди, суміш, що складається головним чином з карбонату натрію, бікарбонату декагідрат, і натрію. Сода використовувалась в якості засобу для чищення, як мило.Широко використовується в 1800-х років в комерційному рибальсті, щоб запобігти псуванню свіжо-спійманої риби.

 

 Виробництво

NaHCO3 в основному виробляється реакцією хлориду натрію, аміаку та вуглекислого газу у воді. Карбонат кальцію використовується як джерело CO2 і, як наслідок оксиду кальцію.Використовується для відновлення аміаку з хлористого амонію.Виробництво близько 100.000 тонн/рік (станом на 2001).

NaHCO3 може бути отриманий в результаті реакції вуглекислого газу з водним розчином з гідроксидом натрію Первинна реакція виробляє карбонат натрію:

СО2 + 2NaOH → Na2CO3 + H2O

Подальше додавання двуокису вуглецю утворює бікарбонат натрію, який при досить високій концентрації буде осідати:

Na2CO3 + СО2 + H2O → 2NaHCO3

 Видобуток

Природні родовища нахколіну (NaHCO3) знайдені в пластах еоцену (55.8-33.9 млн років) в Колорадо. Нахколін наносився як осад в періоди високого випаровування у водоймі. Сода комерційно видобувається, розчиненням нахколіну в гарячій воді і відновлюється природнім процесом кристалізації при охолодженні.

 

 Хімічні властивості

Бікарбонат натрію амфотерне з'єднання. Водні розчини мають злегка лужні властивості у зв'язку з утворенням вуглекислоти та гідроксид іона. Реакція бікарбонату натрію і кислотиутворює солі і вуглекислоту, яка легко розкладається на вуглекислий газ і воду:

NaHCO3 + HCl → NaCl + H2CO3
H2CO3 → H2O + CO2

Бікарбонат натрію вступає в реакцію з оцтовою кислотою, з утворенням ацетату натрію, води, і вуглекислого газу:

NaHCO3 + СН3COOH → CH3COONa + H2O + CO2

Бікарбонат натрію вступає в реакцію з основами, такими як гідроксид натрію з утвореням карбонатів:

NaHCO3 + NaOH → Na2CO3 + H2O

Бікарбонат натрію вступає в реакцію з карбоксильною групою білків,з утворення СО2. Ця реакція використовується для перевірки наявності карбоксильних груп.

 

 

 Термічне розкладання

Вище 70 ° С, бікарбонат натрію поступово розпадається на карбонат натрію, воду і вуглекислий газ. Розкладання при температурі 200 ° C:

2NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2

Більшість бікарбонатів вступає в реакцію дегідратації. При подальшому нагріванні перетворюється в оксид натрію (при температурі близько 1000 ° С.):

Na2CO3 → Na2O + CO2

Ці перетворення використовуються при використання NaHCO3 в пожежогасінні ("BC порошок") як порошкоподібний вогнегасник.

 

 

 Застосування

 Кухня

Бікарбонат натрію в основному використовується в кулінарії для випікання, в якості розпушувача. Він вступає в реакцію з кислими компонентами рідкого тіста, випускаючи вуглекислий газ, який викликає розширення тіста і формує характерні текстури в млинцях, пирогах, хлібі та інші хлібобулочних виробах. Багато видів випічки містять бікарбонат натрію у поєднанні з одним або декількома кислими фосфатами (які особливо добре вступають в реакцію).

Бікарбонат натрію іноді використовується в приготуванні овочів, щоб розм'якшити їх, хоча це вийшло з моди, так як більшість людей тепер вважають за краще свіжі, оскільки вони містять більше поживних речовин.Та все ж, все ще використовується в азіатській кухні, щоб розмякшити м'ясо. Бікарбонат натрію може реагувати з кислотами в продуктах харчування, у тому числі з вітаміном С (L-аскорбінова кислота).

Термічне розкладання бікарбонату натрію діє як розпушувач, випускаючи вуглекислий газ при високих температурах. Утворення вуглекислого газу починається при температурі вище 80 ° C.

 

 Нейтралізація кислот і основ

Багато лабораторій тримають бікарбонату натрію під рукою, так як він проявляє амфотерні властвості, реагуючи з кислотами і основами. Крім того, він відносно нешкідливий в великій кількості, отже немає нічого поганого у використанні надлишку бікарбонату натрію. Широкий спектру його використання випливає з його нейтралізаційних властивостей, у тому числі для скорочення поширення білого фосфору з запальних кулями всередині рани, для підвищення рН води (збільшення загальної лужності), де містяться високі концентрації хлору (2-5 проміле) в плавальних басейнах і акваріумах.

 

 Медичне застосування

Як лікувальний засіб соду застосовують:

 • для пом'якшення кашлю: сода сприяє розрідженню мокротиння;
 • у вигляді полоскань при болі в горлі як бактерицидний і протизапальний засіб;
 • при раптовому нападі аритмії (слабкий розчин соди допоможе заспокоїти серцебиття);
 • при гіпертонії (виводить рідину з організму, тим самим допомагаючи знизити артеріальний тиск);
 • для поповнення втраченої рідини організмом: при проносах, блювоті;
 • для зняття свербіння при укусах комах;
 • для чищення кишечника (клізми з розчином соди);
 • при застуді (інгаляції содовим розчином);
 • при кон'юнктивітах (промивають очі слабким розчином соди);
 • при лікуванні грибкових захворювань ніг (примочки із слабкого розчину соди);
 • для очищення та відбілювання зубів;
 • для розм'якшення ороговілої шкіри на ліктях і ступнях ніг (теплі ванночки з содою);
 • при печії (як препарат, активно нейтралізує соляну кислоту в шлунку).

Бікарбонат натрію, може бути використаний в першій медичній допомозі, при лікуванні опіків, для запобігання утворення міхурів і рубців. Це пов'язано з ендотермічною реакцією,яка відбувається між бікарбонатом натрію і водою. Натрій бікарбонат має антисептичні властивості. Він використовується також для лікування гіперкаліємії. Так як бікарбонат натрію може призвести до алкалозу його іноді використовують для лікування передозуванням аспірину. Аспірину потрібно кисле середовище для належного поглинання і лужне середовище запобігає поглинанню у випадку передозування. Бікарбонат натрію також використовується в лікуванні передозування антидепресантами. Він може також застосовуватися місцево у вигляді пасти, щоб зменшити укуси комах.

 

 Особиста гігієна

Бікарбонат натрію може бути використаний як ексфоліант. Його частинки округлої і тонкої текстури, які ідеально підходять для пілінгу. Сода як відлущуючий скраб видаляє безбарвні клітини шкіри, які постраждали від гіперпігментації і рубців.

Бікарбонат натрію також використовується в якості інгредієнта в рідинах для полоскання рота. Він працює як механічний очищувач для на зубів і ясен, нейтралізує виробництво кислоти в роті, а також в якості антисептика, щоб запобігти зараженню інфекціями.

Паста, вироблена з бікарбонату натрію і 3% перекису водню може бути використана в якості альтернативи пастам без фтору.Паста з бікарбонат натрію в поєднанні з іншими інгредієнтами може бути використана в якості сухого або вологого дезодоранту. Сода може бути використана й як шампунь.

 

 Харчова сода в спорті

Невеликі кількості бікарбонату натрію корисні в якості добавки для спортсменів у швидкісно-подій на основі, як і середні дистанції бігу, тривалістю від одного до семи хвилин Але передозування серйозна небезпека, оскільки бікарбонат натрію слаботоксичні. Крім того, така практика призводить до значного збільшення в раціоні натрію.

 

 Як чистячий засіб

Паста з соди може бути дуже ефективною в прибиранні та очищені. Для очищення алюмінієвих об'єктів, використання бікарбонату натрію не рекомендується, оскільки він знищує тонкий захисний інертний шар оксиду і робить цей метал дуже реактивним. Розведення в теплій воді може видалити плями з срібла.

Соду зазвичай додають при пранні в якості пом'якшувача, а також для видалення запахів з одягу. Бікарбонат натрію також ефективний у видаленні плями чаю та кави на чашках при розведенні з теплою водою.

 

 Як біопестицид

Бікарбонат натрію може бути ефективним способом контролю росту грибка, і в Сполучених Штатах зареєстрований як біопестицид.

 

 

 Різне

Бікарбонат натрію може бути використаний для гасіння невеликих пожеж які були викликанні загоранням жиру або загорянням електрики. Тим не менше, він не може бути використаний при пожежах глибоких фритюрниць, це може привести до розбризкування масла.

Його можна вводити в басейни, спа, і садові ставки для підняття рН рівня. Він слабкий дезінфікуючий засіб,і може бути ефективним фунгіцидом проти деяких організмів.

Так як він діє в якості нейтралізуючого агента, то він може бути використаний для поглинання запахів, викликаних сильними кислотами. Ця його властивість використовується для поглинання запаху в старих книгах.

 

 

uk.wikipedia.org

 
Создан 03 сен 2012  Комментарии       
Всего 2, последний 5 лет назад
boligolovv 03 авг 2014 ответить
Статья по соду супер!
   
shodu 11 авг 2014 ответить
цікаво було дізнатися чим корисний поташ ..
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Виготовлення сходів з дерева, монтаж та доставка ..
Loading
__________________________________________________________________________________________________________________________________________