Вегетаріанство

загальні відомості ..В останні роки вегетаріанство набуло буквально усесвітньої популярності. Тисячі рецептів нем'ясної кулінарії щодня пропонуються нам по телебаченню, радіо, у пресі. Політики й артисти, спортсмени і вчені, люди буквально всіх професій нині захоплюються вегетаріанською кухнею і знаходять в ній користь для себе. За статистикою, на початок нового тисячоліття більше 10% населення світу - вегетаріанці; Індія - більше 80% населення, Великобританія - близько 7% населення (молодь від 11 до 18 років - 8%; не частіше ніж раз на місяць їдять м'ясо приблизно 15% населення); США - близько 5% населення.

ПОХОДЖЕННЯ СЛОВА "ВЕГЕТАРІАНСТВО"
Слово "вегетаріанець" почало вживатися у 1842 році засновниками "Британської вегетаріанської спілки". За основу було узято латинське "vegetus", що означає "міцний, здоровий, свіжий, бадьорий". За іншою версією - від латинського слова "vegetalis" - "рослинний".
Словосполучення "Homo vegetus" указує на духовно і фізично розвинену особу. Спочатку слово "вегетаріанство" означало спосіб життя, гармонійний з філософської і етичної точки зору, а не тільки фруктово-овочеву дієту.


РІЗНОВИДИ ВЕГЕТАРІАНСТВА:
сироїди (рослинна їжа без кулінарної обробки і приготування);
строге вегетаріанство (тільки рослинна їжа);
нестроге вегетаріанство (допущення продуктів тваринного походження окрім м'яса тварин);
лактовегетаріанці (допускають молоко і молочні продукти);
лактоововегетаріанці (окрім молока і продуктів з нього допускають ще і яйця).
Іноді вегетаріанцями називають себе і ті, хто не вживає м'ясної їжі, але допускає рибу і вироби з неї.

З ЯКИХ ПРИЧИН ЛЮДИ СТАЮТЬ ВЕГЕТАРІАНЦЯМИ?
По-перше, це здоров'я. Вегетаріанське меню, на відміну від звичайного, постачає нашому організму велику кількість вітамінів і ненасичених жирових кислот. Нестача ж цих речовин, а також жирне, багате холестерином харчування, часто призводить до різних захворювань шлунково-кишкового тракту і серцевих захворювань.

Другою і найбільш поширеною серед молодого і здорового населення причиною можна вважати гуманність по відношенню до тварин, незадоволеність сучасними методами розведення і забою худоби, птаха і лову риби. Масове виробництво, коли тварини отримують з кормом різні хімічні або гормональні добавки, призвело, на думку вегетаріанців, ще і до того, що смак і якість м'яса помітно погіршали.

Третя причина переходу до табору вегетаріанців - економія і екологія. Можливо, переконає той факт, що поле, яке засівається соєвими бобами, приносить у 30 разів більше білка, чим стадо корів, вигодуване цими самими бобами.

Від автора: Якщо не дивитися на цю проблему так масштабно, а обмежитись лише своїми власними інтересами, то про економність вегетаріанського харчування можна і посперечатися. Якщо в літній період овочі і фрукти, здобуті з свого городу або куплені в магазині, не сильно відіб'ються на вашому сімейному бюджеті, то виключно рослинне харчування зимою може бути дуже навіть невигідним.

ПІДТРИМКА СУСПІЛЬСТВА
У 1847 р. в Англії було створено першу Вегетаріанську спілку. У США нині діють Американський вегетаріанський союз і Американська вегетаріанська спілка, аналогічні організації є в багатьох західних країнах; у Російській імперії з кінця позаминулого століття працювали кілька таких спілок, після революції всі вони були заборонені.

У 1989 р. було створено Вегетаріанську спілку СРСР, з 1991 р. вона стала Російською. Часто вегетаріанські спілки діють спільно з спілками захисту тварин. У багатьох західних країнах існують спеціальні готелі і ресторани для вегетаріанців.

З 1849 р. англійською мовою виходить журнал "Вегетаріанський кур'єр", перейменований в 1953 р. в "Вегетаріанець" ("Vegeta-rian"). Книжкових видань по вегетаріанству в світі налічуються сотні, якщо не тисячі. Оскільки в післяреволюційні часи аж до кінця 80-х років пропаганда вегетаріанства в СРСР переслідувалася і позиція офіційної медицини полягала в тому, що воно завдає шкоди здоров'ю, публікацій з даної тематики майже не було. Проте до прихильників вегетаріанства, що не дуже приховували свої погляди, належали ряд вітчизняних медичних авторитетів, серед яких можна назвати академіка Hесмеянова і професора Ю. С. Ніколаєва (фахівця з лікувального голодування).

ВЕГЕТАРІАНСТВО І ЗДОРОВ'Я
Численні порівняльні дослідження стану здоров'я у вегетаріанців і м'ясоїдів виразно свідчать про різноманітні переваги вегетаріанського харчування. Деякі хвороби - діатез, апендицит тощо - у вегетаріанців не зустрічаються майже зовсім. Багато інших хвороб виникають значно рідше. Лікарі стверджують, що у вегетаріанців нижчий тиск, менша вага і кращі показники вмісту жирів в крові. Серед вегетаріанців рідше зустрічаються порушення обміну речовин, серцево-судинні захворювання, діабет і подагра, і вочевидь, рак шлунку.
Теорії про "необхідність для організму тваринних білків", "наявності в м'ясній їжі незамінних амінокислот", "нездатності без вживання м'яса до важкої фізичної праці" прихильники вегетаріанства спростовують з наукової точку зору, але перш за все - посиланнями на численні історичні приклади (м'яса не вживали римські воїни, суворівські солдати і багато інших славних бійців; вегетаріанцями були і є багато відомих спортсменів, серед яких є переможці Олімпійських ігор і т.п.). Підсумком обнародування таких результатів і історичних фактів з'явилося розповсюдження на заході ставлення до м'ясовживання як до деколи приємного, але в цілому шкідливого заняття (на зразок куріння), яким люди займаються за звичкою і слабкістю.

ВЕГЕТАРІАHСТВО І ДУХОВHО-РЕЛІГІЙНІ ВЧЕННЯ:


ІУДАЇЗМ - споживання м'яса вважається дозволеним, але не обов'язковим; зовсім не споживали м'яса єссеї - відомі своїм благочестям іудаїсти часів другого Храму.
В цілому вживання м'ясної їжі обумовлене цілим колом обмежень, зокрема, при вбиванні тварини з неї повністю повинна бути видалена вся кров, не можна їсти м'ясо тварин, які самі харчуються м'ясною їжею, а також що вбиваються іншим способом окрім традиційного безболісного; не можна вживати м'ясну їжу спільно з молочною; є й інші обмеження.

ХРИСТИЯHСТВО - в Католицтві і Православ'ї вегетаріанство прийняте серед чернецтва, зокрема серед всього вищого духівництва; для мирян зазвичай встановлена система постів, протягом яких заборонено вживати м'ясну їжу (у Православ'ї пісних днів протягом року налічується близько 200); у Старообрядності крім того зустрічаються додаткові обмеження на м'ясовживання, що беруть початок із заповідей Старого Завіту; у різних напрямах Протестантизму із цього приводу існують різні традиції, наприклад, вегетаріанства дотримуються адвентисти сьомого дня, але в цілому протестантські вчення до вегетаріанства не схиляються.

МУСУЛЬМАHСТВО - традиції відношення до м'ясовживання близькі іудейським, але дещо м'якші; протягом місяця Рамадан в денний час встановлений повний піст для всіх віруючих; вегетаріанство практикується переважно серед суфіїв - мусульманських містиків.

БУДДИЗМ - Хінаяна (строгий Буддизм) м'ясовживання відкидає, Махаяна дозволяє, але не заохочує; цілком вегетаріанськими є деякі особливі течії, наприклад, дзен - чернецтво буддизму.

ІHДУЇЗМ - до вегетаріанства вельми схильний; багато напрямів його просто наказують; індуїсти складають переважну більшість населення Індії (700 млн. жителів) - майже всі вони вегетаріанці.

ДЖАЙHІЗМ - припускає строге вегетаріанство для всіх своїх послідовників.

ЗОРОАСТРІЗМ - вегетаріанство є частиною вчення і практики для всіх віруючих.

Практично у всіх релігійних системах відмова від м'ясовживання вважається необхідною складовою очищення, без якого неможливе духовне сходження. Іноді очищення такого роду вважається долею вибраних, іноді - всіх прихильників даної релігійної системи.

ВЕГЕТАРІАHСТВО І БІБЛІЯ.
Згідно Книзі Буття спочатку (у Шостий День творіння) людині і всім тваринам була дозволена лише рослинна їжа: І сказав Бог: "Ось, Я дав вам всяку траву, що сіє сім'я, яка є на всій землі, і всяке дерево, у якого плід деревинний, такий, що сіє сім'я; - вам це буде в їжу; А всім звірам земним, і всім птахам небесним, і всякому, плазунові по землі, в якому душа жива, дав Я всю зелень травну в їжу. І стало так".
Таке положення було визнане Богом "вельми гарним". Дійсно, ні людина, ні будь-яка з тварин не вбивали одне одного і не заподіювали одне одному ніякої шкоди. Загальна вегетаріанська епоха продовжувалася аж до часу розбещення людства перед Всесвітнім потопом. З гріхопадіння людини почалася деградація світу і розповсюдилася і на відносини між тваринами. У цей же період, згідно апокрифічної, але цитованої в Hовому Заповіті Книзі Еноха, занепалі ангели навчили людей м'ясовживанню. Після знищення розбещеного світу Всесвітнім потопом (цікаво, що в Hоєвому ковчезі знаходилися тільки такі люди і тварини, які могли як і раніше харчуватися лише рослинною їжею), людині була дозволена їжа тваринна. При цьому категорично було заборонено їсти м'ясо з не видаленою кров'ю; ще раніше існувало розрізнення чистих і нечистих тварин. Hечисті тварини в жертву не приносилися і, вочевидь, в їжу не вживалися (згодом це було закріплено у Законі Моїсєєвому). Судячи з усього, до нечистих відносяться тварини, здатні харчуватися падаллю, або хижаки, - ті та інші несуть в собі печатку смерті.

Слід підкреслити, що зв'язок між придатністю тварини для жертвопринесення і її придатністю для вживання зовсім не випадковий. Річ у тім, що встановлений зверху ритуал був влаштований так, що скоєний людиною гріх смертельно вражав не її саму, а як би переносився на жертовну тварину, яка страждала замість людини.

Куштування м'яса жертовної тварини мало глибокий символічний сенс (принесення в жертву Всевишньому тваринних пристрастей, що ваблять до гріха). І стародавня традиція припускала фактично лише ритуальне вживання м'яса.

Що ж до Біблії, то випадки не ритуального вживання м'яса самим Ісусом Христом або його послідовниками в Писанні відсутні. У Hовому Заповіті є єдиний епізод, коли Ісус з учнями їдять м'ясо - це ритуальне вживання пасхального агнця.

Але треба, проте, відмітити, що само по собі вегетаріанство, хоча у будь-якому випадку сприяє очищенню на різних рівнях людської істоти, без дійсного звернення до духовності користі людині може і не принести. Так, вегетаріанство прийняте в деяких культах індійського походження, що втратили традиційні духовні орієнтири, в теософських і окультних кругах. Таким ось вегетаріанцем був Гітлер.

Про те, які наслідки очищення душі і тіла без очищення серця, йде у грізному попередженні в Євангелії: Коли нечистий дух вийде з людини, то ходить по безводих місцях, шукаючи спокою, і не знаходить; Тоді говорить: "Повернуся в будинок мій, звідки я вийшов. І, прийшовши, знаходить його незайнятим, виметеним і прибраним; Тоді йде і бере з собою сім інших духів, зліших себе, і, увійшовши, живуть там; і буває для людини тієї останнє гірше за перше".
Саме тому очищення Євангеліє наказує починати з серця - внутрішнього витоку людських думок і відчуттів: "...Тому що з серця виходять злі помисли, вбивства, перелюбства, крадіжки, лжесвідчення, хуління - Це поганить людину". Якщо ж людина вже зайнялася тим, щоб "змити зле з серця свого", то очищення душі і оздоровлення тіла стають до неї необхідним доповненням. Тоді виявляється корисним і вегетаріанство.

ВІДОМІ ВЕГЕТАРІАНЦІ:
Піфагор (і піфагорійці в цілому), Емпедокл, Платон, Дамб, Сенека (і стоїки в цілому; орфіки теж), Плутарх, Будда, Заратустра, Леонардо да Вінчі, Гассенді, Б. Франклін, Шеллі, Б. Шоу, Л. Толстой.

Джерело: ostriv.in.uaОбновлен 24 апр 2013. Создан 18 мар 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Виготовлення сходів з дерева, монтаж та доставка ..
Loading
__________________________________________________________________________________________________________________________________________